מוקדש באהבה להורינו בהוקרה על תרומתם לעולם התרבות בישראל

מעשה בחייל

מוסיקה:  איגור סטראוינסקי

סיפור:  ש.פ. ראמיז

תרגום מצרפתית:  לאה גולדברג

מנגנים:  חברי התזמורת הפילהרמונית הישראלית

הקלטה מקונצרט פומבי ב"חאן" הירושלמי, אוקטובר 1968

לראשונה קריין שרגא את "מעשה בחייל", שעלה כהצגה ב"הבימה" בשנת 1952. מאז חזר אליו שוב ושוב.  הוא אהב את המספר החייב לדבר לפי קצב המוסיקה, ואשר בשלב מסוים גם מתערב בעלילה ומשנה אותה.  שרגא קריין את המספר ושיחק את שאר התפקידים:  החייל והשטן.  תפקיד הנסיכה היה מיועד לרקדנית וקולה לא נשמע.

בתזמורת שבעה כלים בלבד ולכל אחד תפקיד של סולן.  היצירה מאפשרת ביטוי מגוון גם למבצעיה המוסיקליים וגם הדרמטיים, ובפרט למספר, שרגא פרידמן, בתקליט זה.

"מעשה בחייל" הוא אגדה סאטירית המתארת חייל, מנגן בכינור, על אם הדרך, בדרכו לכפרו לחופשה בת שבועיים.  נגינת הכינור מושכת את השטן אשר מציע לחייל הסכם מפתה:  עושר תמורת הכינור.  חייו של החייל נהרסים כתוצאה מעסקה זו עם השטן.  כאשר חוליה של בת המלך מזמן שוב את החייל מול השטן, בא המספר ומתערב בסיפור:  מציע לחייל לפתות את השטן למשחק קלפים אשר בו החייל יפסיד את כל הונו.  הכינור שוב נשמע לחייל הזוכה בנסיכה.  עכשיו אמנם באות הרבה שנים של אושר, אך כאשר יוצא החייל שוב לדרך לבקר בכפר הולדתו, תופס השטן את נשמתו ברשת פרפרים.

  • קישור לאתר יוטוב

 

 

 

 

אתר זה מתבסס על תמונות, מכתבים, סרטים, מחזות וחוזים, חלקם אוצרות של ממש, שמצאנו בדירתה של אמא לאחר לכתה.   כמו כן נעזרנו בחומר הנמצא בארכיון 'הבימה' ובדברים שנאמרו בספר 'מסך אחרון לשרגא פרידמן' שיצא שלוש שנים לאחר מותו של אבינו.  תודה מיוחדת לרמי סמו מנהל ארכיון 'הבימה' על העזרה, על הידע הבלתי נדלה ובעיקר על החברות.  דני, עמוס ויעל

 

© 2017 כל הזכויות שמורות.