מוקדש באהבה להורינו בהוקרה על תרומתם לעולם התרבות בישראל

בדרך לאילת (הרחק בערבה)

תיאטרון: הבימה

שנה: 1951

מאת: אהרון מגד

במאי: שרגא פרידמן

השתתפו: מישא אשרוב, נחום בוכמן, שלמה בר שביט, שמוליק סגל, יצחק ברקת, מרים זוהר, שושנה רביד

המחזה מתרחש בנקודת קידוח בערבה, בדרך לאילת. רסקין, מכונאי-קידוח מבוגר, וקבוצה של צעירים, מנסים למצוא מים בנגב כדי להקים נקודת התיישבות. הצעירים מתייאשים מהר מהשרב הנורא, מבדידותם, ומכובד משימתם. ספיקותיהם וחוסר דביקותם במטרה באים לידי עימות ישיר עם רסקין, חלוץ ציוני מהדור הישן. רסקין מטיף לקבוצה, ומצליח להחזיר להם את האמונה בחשיבות משימתם - הקמת ישובים יהודיים בכל רחבי הארץ.גותם במטרה באים לידי עימות ישיר עם רסקין, חלוץ ציוני מהדור הישן. רסקין מטיף לקבוצה, ומצליח להחזיר להם את האמונה בחשיבות משימתם - הקמת ישובים יהודיים בכל רחבי הארץ.

מן הביקורת:

"הבמאי שרגא פרידמן הוא מחניכי 'הבימה', וזוהי מלאכת הבימוי הראשונה שלו. ועל בכורים אלה יש לשבחו." (ד"ר חיים גמזו, "הארץ", 14.12.51)

"הבמאי שרגא פרידמן שמר על מתח הפעולה על הקצב המהיר של העלילה, על עיצוב הדמויות ועל הטקסט – אך כל זאת במסגרת נטורליסטית, הבוחלת ברמזים ובסמלים, ותוך שהוא מכניס בדלת האחורית את שביקש המחבר להכניס מן הקדמית... עבודה רצינית של הבימאי ניכרה גם במשחק האינדיבידואלי". (ג. חן, "משא", 13.12.51).

 

אתר זה מתבסס על תמונות, מכתבים, סרטים, מחזות וחוזים, חלקם אוצרות של ממש, שמצאנו בדירתה של אמא לאחר לכתה.   כמו כן נעזרנו בחומר הנמצא בארכיון 'הבימה' ובדברים שנאמרו בספר 'מסך אחרון לשרגא פרידמן' שיצא שלוש שנים לאחר מותו של אבינו.  תודה מיוחדת לרמי סמו מנהל ארכיון 'הבימה' על העזרה, על הידע הבלתי נדלה ובעיקר על החברות.  דני, עמוס ויעל

 

© 2017 כל הזכויות שמורות.