מוקדש באהבה להורינו בהוקרה על תרומתם לעולם התרבות בישראל

סילונים

מאת: זיל רוא

תיאטרון: "הבימה"

תאריך בכורה: 27.06.1956

השתתפו: שמואל רודנסקי, נחום בוכמן, אבנר חזקיהו, ישראל בקר, חיים אמיתי, חנה רובינא, טניה פרס, פרץ הלוי

המטוס החדיש "ציקלון", קוטל כמה וכמה מאנשי יחידה אווירית במהלך טיסות הניסיון שלהם. אולם, המהנדס מאמין שחישוביו היו מושלמים ומדויקים ושלא ייתכן שה"מכונה" שלו היא הגורמת לתאונות. כך עומדים שני מחנות זה מול זה : המהנדס ומטוסיו מכאן, והטייסים מכאן. האם יימשכו טיסות הניסיון ? האם יימשך הרג הטייסים ? המפקדים עומדים מול דילמה קשה : הצורך לחזק את המולדת מצד אחד, ההכרח להתחשב בחיי בני אדם, בטייסים ובקרוביהם מצד שני. במהלכה של עלילת המתח מתגלה סיבת התאונות.

מן הביקורת: "שרגא פרידמן, שביים בעצמו כמה הצגות ב'הבימה', שימש יד ימינם של בימאים אורחים מנוסים וחשובים. ואכן, מתלמודו זה הוא רכש לו שליטה מצויינת על טכניקת הבימוי; ליתר דיוק – על הטכניקה של העלאתה הגשמית של הצגה." (לאה פורת, "למרחב")

"הביצוע של המחזה – נאה. אשר לבימוי, זו עבודתו הטובה ביותר של שרגא פרידמן עד כה. נראה שהוא מתחיל לרדת לעומקה של הבעיה: בימוי מהו?" (ד"ר אמיל פויירשטיין, 'הצופה')

 

 

אתר זה מתבסס על תמונות, מכתבים, סרטים, מחזות וחוזים, חלקם אוצרות של ממש, שמצאנו בדירתה של אמא לאחר לכתה.   כמו כן נעזרנו בחומר הנמצא בארכיון 'הבימה' ובדברים שנאמרו בספר 'מסך אחרון לשרגא פרידמן' שיצא שלוש שנים לאחר מותו של אבינו.  תודה מיוחדת לרמי סמו מנהל ארכיון 'הבימה' על העזרה, על הידע הבלתי נדלה ובעיקר על החברות.  דני, עמוס ויעל

 

© 2017 כל הזכויות שמורות.