מוקדש באהבה להורינו בהוקרה על תרומתם לעולם התרבות בישראל

בערבות הנגב

שנה: 1949
מאת יגאל מוסינזון
בימוי: שמעון פינקל

 

משתתפים:  אהרון מסקין, חנה רובינא, שלמה בר-שביט, חיים אמיתי, עדה טל, רפאל קלצ'קין, ניורה שיין, שמוליק סגל, שושנה רביד, נחמה דוידית, ארי קוטאי, שלמה ברוק ומרדכי בר.

המחזה עוסק במלחמת העצמאות ועלה על בימת התיאטרון תוך כדי המלחמה.  קיבוץ "בקעת יואב" (שם בדיוני – מייצג את קיבוץ נגבה) כותר ע"י המצרים בתקופת המלחמה.  יש צורך בנהג לפנות חבר קיבוץ שנפגע.  דן (שלמה בר שביט), הצבר ההירואי, מתנדב למשימה.  בתחילה אביו אברהם מתנגד אולם לאחר מכן משנה את דעתו ועומד בדעתו זו בצורה עיקשת גם כאשר הפצוע ומפקד הפלוגה מבקשים לבטל את המשימה.  דן נהרג בצורה הירואית אך מצליח במשימה.  ההצגה נגעה בקונפליטים רבים כמו הפער בין-דורי, זכותו של האב להקריב את בנו (אלמנט העקידה), אנשי צבא מול אנשי אדמה ועוד.

למחזה נודעה השפעה רבה בעיצוב זיכרון המלחמה.  המחזה, שהתבסס על סיפור אמיתי בקיבוץ נגבה, הטביע את דמותו של הצבר היפה וההירואי והפך לסמל של מלחמת השחרור והקמת המדינה.

שרגא לוהק בתור חייל א'. מאוחר יותר החליף את השחקן רפאל קלצ'קין בתפקיד בינימין התרבותניק.

 

אתר זה מתבסס על תמונות, מכתבים, סרטים, מחזות וחוזים, חלקם אוצרות של ממש, שמצאנו בדירתה של אמא לאחר לכתה.   כמו כן נעזרנו בחומר הנמצא בארכיון 'הבימה' ובדברים שנאמרו בספר 'מסך אחרון לשרגא פרידמן' שיצא שלוש שנים לאחר מותו של אבינו.  תודה מיוחדת לרמי סמו מנהל ארכיון 'הבימה' על העזרה, על הידע הבלתי נדלה ובעיקר על החברות.  דני, עמוס ויעל

 

© 2017 כל הזכויות שמורות.

Please publish modules in offcanvas position.