מוקדש באהבה להורינו בהוקרה על תרומתם לעולם התרבות בישראל

הפיזיקאים

תיאטרון:  הבימה

מאת:  פרידריך דירנמאט

תרגום:  יעקב הורוביץ

בימוי:  אברהם ניניו

משתתפים: שמואל רודנסקי, ישראל בקר, אלישבע מיכאלי ועוד

שרגא בתפקיד:  איינשטיין

מחזה סאטירי שנכתב בגרמנית בעקבות מלחמת העולם השניה וההתקדמות הטכנולוגית באמצעי הלחימה, ובמיוחד הנשק האטומי. המחזה דן בשאלה האם האנושות תוכל להתמודד עם ההשלכות של נשק זה.

פרידמן שיחק בשנת 1963 שני זקנים שונים ומשונים בשתי הצגות שונות:  איינשטיין ב'הפיזיקאים' וסם ב'סוף המרוץ'.  כפי שהעיד שרגא על האתגר הזה:  "לשחק את סם מיד אחרי איינשטיין – זו היתה בעיה רצינית.  שניהם זקנים, שניהם תמהוניים, אפילו קצת אינפנטיליים.  ובכל זאת גיליתי הבדל יסודי, והוא שהציל אותי מ'דופליקאט'.  באיינשטיין היה זה דוק של מיסתורין – דוקא משום שלא היה איינשטיין ההיסטורי.  כי אם סוכן-חשאי שהעמיד פנים.  ואילו סם צוהל, מתהולל ושמח בזקנתו.  ושוב אני חוזר לעניין ה'טיימינג'.  לכל אחד 'טיימינג' אחר.  סם הוא אנרכיסט, המצפצף על הזמן. איינשטיין – דייקן מתמטי."

 

אתר זה מתבסס על תמונות, מכתבים, סרטים, מחזות וחוזים, חלקם אוצרות של ממש, שמצאנו בדירתה של אמא לאחר לכתה.   כמו כן נעזרנו בחומר הנמצא בארכיון 'הבימה' ובדברים שנאמרו בספר 'מסך אחרון לשרגא פרידמן' שיצא שלוש שנים לאחר מותו של אבינו.  תודה מיוחדת לרמי סמו מנהל ארכיון 'הבימה' על העזרה, על הידע הבלתי נדלה ובעיקר על החברות.  דני, עמוס ויעל

 

© 2017 כל הזכויות שמורות.

Please publish modules in offcanvas position.